Jak se měla charitní vyslankyně v Rusku

Jak se měla charitní vyslankyně v Rusku

Farní charita Česká Lípa před nedávnem vyslala svou pracovnici (z  projektu Klub Koule Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež) Báru Plačkovou na Mezinárodní Seminář neformálních metod učení pro pedagogy a pracovníky s  mládeží, tzv. InFormal, do ruského Rostova. 

Vysílající byla nevládní nezisková organizace KURO Hradec Králové (KURO znamená KUltura a ROzvoj), která byla zároveň spolu s  Academy of Innovation pořádající organizací. Náklady na tento seminář hradila Evropská unie v  rámci projektu Erasmus+.

Celého projektu se zúčastnila Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Francie, Arménie, Ukrajina, Řecko, Ázerbajdžán, Litva, Makedonie, Rusko, Portugalsko, Slovensko, Moldávie, Turecko, Nová Sibiř, Mari El a Bělorusko.

Obsahem semináře v  jeho první části bylo vzdělávání a nácvik znalostí, například, jak se chovat k  mládeži v  roli trenérů, jaké metody používat nebo teambuildingové hry ke stmelení účastníků. Druhá část semináře pak již plně zapojovala seminaristy do vzájemné spolupráce.

Jednou z metod bylo rozdělení účastníků do osmi skupin. Každá skupina pak měla za úkol připravit workshop pro ostatní. Při tomto úkolu se Česko spojilo s  Litvou, kdy naše účastnice Bára spolu s  Litevkou Evou vytvořily workshop na téma „Šikana dětí“. Každý workshop byl vyhodnocen zpětnou vazbou od ostatních účastníků. 

Pro mezinárodní spolupráci a vzájemné poznávání, výměnu názorů, zkušeností a navazování další spolupráce na dálku byly velmi inspirující večery, které pro účastníky připravovali pořadatelé, trenéři, mezi kterými byl i Lukáš Válek, spoluzakladatel organizace KURO Hradec Králové.

V  jednom z takových večerů měli účastníci za úkol připravit stůl, na kterém představili nějaké typické jídlo nebo pití ze své země. Na český stůl se tak dostala paštika Májka (zlatá tradice), pravé lázeňské oplatky, olomoucké tvarůžky, slivovice a Becherovka. Největší úspěch, především u Francouzů, měly olomoucké tvarůžky.

Další zajímavou akcí bylo poznávání Rostova formou „bojovky“, pro kterou trenéři připravili zadání s  úkoly. Účastníci procházeli městem, plnili úkoly a tímto způsobem poznávali město a jeho historii. Zajímavostí bylo, že při plnění této disciplíny nikdo v  Rostově nepotkal místního člověka, který by mluvil anglicky. A pak už jen poslední pelmeně a sbohem Rusko!

Pro Báru je výstupem z celého semináře  naplánování a uskutečnění jednodenního projektu zaměřeného na mládež, který spolu se svými kolegy z  Farní charity připraví, čímž předá získané znalosti a dovednosti dál. Poté se celá akce vyhodnotí v  Hradci Králové.

Díky Bářině účastí na mezinárodním semináři v  Rostově a jí předvedené prezentaci své domovské organizace se jméno Farní charity Česká Lípa dostalo do zase o něco většího mezinárodního povědomí.

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás