Neexistující žena získala po mnoha letech totožnost
Jak se vypořádat s faktem, kdy chcete pomoci člověku, který nemá doklad totožnosti, dohledatelné trvalé bydliště a národnost? Během půl roku tento problém pracovnice projektu Společně rosteme dokázala vyřešit.
V lednu, v období letošních největších mrazů přišli na Sociální ubytovnu požádat o pomoc vyčerpaný a promrzlí muž se ženou bez domova.
Ačkoli se během dnů ohřívali v budově nádraží a dalších podobných zařízeních, přes noc museli být na nohou, jelikož se báli, že když někde usnou, umrznou.
Páru bylo poskytnuto bezplatné ubytování na Nouzovém pokoji, a to i přesto, že žena neměla kromě rodného listu žádný jiný doklad totožnosti.
Pracovnice projektu Společně rosteme, která má Nouzový pokoj na starosti, poté začala postupně zjišťovat situaci kolem ženiných dokladů totožnosti.
Žena tvrdila, že naposledy s mužem bydleli v Děčíně, kde doklad totožnosti vyřizovala se sociální pracovnicí. Ta po několika telefonátech skutečnost potvrdila, ale konstatovala, že narazila na problém. Žena nemá nikde v ČR trvalé bydliště, a to i přesto, že byla dle rodného listu v ČR narozena.
Pracovnice projektu Společně rosteme proto požádala o pomoc novoborský odbor sociálních věcí a zdravotnictví, jelikož pracovníci úřadů mají větší kompetence při zjišťování informací tohoto druhu. Zároveň požádala ředitelku Farní charity Česká Lípa o možnost prodloužení 14 denního bezlaptného pobytu páru na Nouzovém pokoji, a to do té doby, než bude záležitost vyřešena.
Cca po měsíci se podařilo zjistit, že paní je občankou Slovenska, avšak ani tam není nikde hlášena k trvalému pobytu. Jak je toto možné? Odpověď pracovnice nalezla ve vzdálené minulosti. V době, kdy se ČSR dělilo na ČR a SR, bylo totiž nutné, aby se osoby žijící na Slovensku s rodištěm v Čechách přihlásili buď ke slovenskému nebo českému občanství a vybrali si místo bydliště v jednom ze států. Toto ovšem žena netušila, a i tak by toto sama ani nebyla schopná vyřídit.
„Paní dříve doklad totožnosti měla, ale ten jí byl odcizen při spánku na ulici. Co jsme zjistili, tak paní nemá doklad totožnosti něco kolem 15 let. Řekli jsme si, že je na čase tuhle věc změnit, aby stále nebyla neexistující osobou a nebyla odkázaná pouze sama na sebe bez možnosti jakékoli podpory,“ řekla za projekt Společně rosteme Kateřina Malečková.
Ve spolupráci s novoborským městským úřadem a oddělením dávek hmotné nouze novoborského úřadu práce byly ženě, nyní již klientce projektu Společně rosteme poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc z dávek hmotné nouze a s Kateřinou Malečkovou se klientka vydala do Prahy na slovenskou ambasádu řešit svou totožnost.
Na ambasádě bylo požádáno o potvrzení o státním občanství ČR, což nebylo jednoduché, vzhledem k tomu, že klientka tuto skutečnost neměla jak prokázat. Nakonec se povedlo získat kopii již neplatného slovenského OP. Tato žádost byla přes ambasádu postoupena na Slovensko, kde bylo potvrzení v květnu vydáno.
Na základě potvrzení již mohla klientka žádat přímo o doklad totožnosti, vzhledem k absenci trvalého bydliště však pouze o cestovní pas.
Opět ve spolupráci s novoborským úřadem a úřadem práce byla klientce vyřízena mimořádná okamžitá finanční pomoc na uhrazení další cesty do Prahy a na uhrazení poplatků za žádost o cestovní pas.
V červnu pak klientka znovu navštívila za doprovodu pracovnice projektu Společně rosteme pražskou ambasádu a po několika dalších problémech se nakonec povedlo žádost o cestovní pas podat. V červenci by klientka měla pas skutečně získat.
Po několika letech bez totožnosti a po více jak půl roce vyřizování a spolupráce Farní charity, projektu Společně rosteme s novoborským úřadem práce a odborem sociálních věcí a zdravotnictví, především pak s paní Rakoušovou tak klientka získá doklad, na základě kterého již bude moci vyřizovat další důležité náležitosti, ať lékaře, dávky hmotné nouze či zaměstnání.
Byl to půlroční maratón, který má díky urputnosti pracovnice projektu Společně rosteme Kateřině Malečkové šťastný konec.
______________________________________________
Projekt, který je do konce roku 2020 financován z Evropského sociálního fondu, je zaměřen na podporu sociálního začleňování osob z ubytovny. Gestor projektu a aktivizační pracovník projektu řeší u ubytovaných více problémů najednou a uvědomují si jejich provázanost. V rámci projektu je proto ubytovaným poskytována dlouhodobá a intenzivní podpora v oblastech zaměstnanosti, prostupného bydlení a aktivit zaměřených na osobností růst a jejich zvyšování kompetencí.
Název programu: Operační program Zaměstnanost
Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_052/0007783